Czym bezpiecznie usunąć chwasty z chodnika? Herbicyd bez glifosatu
PoradyChwasty to rośliny, które są w danym miejscu przez nas niepożądane. Zazwyczaj walka z nimi jest mozolna i uciążliwa, ponieważ są to rośliny silne, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają.
Do typowych chwastów występujących w ogrodzie zaliczamy:
- mniszek lekarski
- babkę lancetowatą
- koniczynę
- rumianek
- pokrzywę
Uporczywa i trudna do zwalczenia jest również trawa, która zamiast w miejscu do tego przeznaczonym, zaczyna przebijać się pomiędzy płytkami chodnika, albo pośród żwiru, którym wysypany jest podjazd. Tak lubiany przez nas w lesie mech, niekoniecznie też będzie zachwycał, kiedy zacznie pokrywać nam podjazd czy taras.
Chwasty, które przedzierają się pomiędzy płytkami chodnikowymi i mech, którym zaczyna porastać, ciężko skutecznie i dokładnie usunąć ręcznie. Łatwiej można to zrobić wykorzystując przeznaczone do walki z chwastami preparaty ogrodnicze. Wysoką skuteczność mają preparaty bazujące na glifosacie. Sporo jednak w ostatnim czasie mówi się o szkodliwości preparatów z glifosatem.
Glifosat – skuteczny, ale szkodliwy
Biorąc pod uwagę efektywność działania, preparaty zawierające glifosat są jednym z najskuteczniejszych w walce z chwastami. Niestety, bardzo często zapomina się o negatywnych skutkach działania glifosatu.
Środek ten zaburza szlak szikimowy roślin, w efekcie powodując ich całkowite zniszczenie. Stąd popularność tego środka przy zwalczaniu chwastów chodnikowych, czy np. przy usuwaniu wszelkiej roślinności przy trakcjach kolejowych czy tramwajowych. Jednym słowem – herbicydy zawierające glifosat są niezwykle skuteczne, niestety – również i niebezpieczne.
Glifosat jest niezwykle niebezpieczną substancją dla naszego organizmu – w 2016 roku z powodu dużej ilości nagromadzenia glifosatu w sprzedawanych kaszach, konieczne było wycofanie niemal wszystkich partii tego produktu w sprzedaży w Polsce.
Dzieje się tak dlatego, że nie tylko rośliny korzystają ze szlaku szikimowego do swojego wzrostu. Podobnie ma się rzecz z bakteriami – w tym z pożytecznymi bakteriami jelitowymi w naszym organizmie, które odpowiadają za szereg procesów trawiennych.
Spożywanie produktów zawierających glifosat (lub wprowadzenie go w inny sposób do organizmu – np. poprzez wdychanie) wiąże się ze zmniejszeniem ilości bakterii jelitowych. W takiej sytuacji ich miejsce zajmują beztlenowe bakterie, które odpowiedzialne są m.in. za produkcję amoniaku, którego stężenie w organizmie wzrasta, co ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie i kondycję organizmu.
Bezpieczna alternatywa dla glifosatu
Od niedawna na rynku pojawił się preparat do walki z chwastami, który jest równie skuteczny, jak te bazujące na glifosacie. Jednak jego podstawowy składnik jest pochodzenia naturalnego. Preparat Effect 24H swoją skuteczność zawdzięcza kwasowi nonanowemu lub mówiąc prościej – kwasowi pelargonowemu, bo właśnie z pelargonii jest on pozyskiwany.
To związek chemiczny, z którego produkuje się głównie olejki eteryczne. Jednak swoje zastosowanie znajduje także w przemyśle. Od niedawna jego właściwości wykorzystywane są z powodzeniem do walki z chwastami.
Preparat jest w 100% skuteczny, pierwsze efekty zastosowania widać już po kilku godzinach, a pełny efekt uzyskamy już po 48 godzinach.
Chodnik najlepiej opryskać w godzinach porannych, w bezwietrzny, słoneczny dzień. Okres karencji preparatu to zaledwie 24 godziny, po tym czasie można swobodnie korzystać z opryskanego terenu. Jest bezpieczny także dla dzieci i zwierząt. Do walki z mchem producent zaleca zmieszać preparat w proporcjach 50 ml preparatu na 1,5 l wody. Do walki z chwastami stosujemy 150 ml preparatu na 2,5 l wody.
Materiał partnera: www.target.com.pl